Hekimlerin Meslek Değiştirmesi Mümkün Müdür?

Maalesef son dönemde, hekimlerden artan oranda meslek değiştirme ile ilgili özlem içeren ve meslekten pişmanlık yansıtan yazılar görmekteyiz.

Bu durum son 10 yıl içinde, özellikle giden Sağlık Bakanı’ nın birincil aktör olarak hekimler üzerinde uyguladığı baskı ve değersizleştirme politikasının sonucudur.

Hekimler, popülist uygulamaların paspası haline getirildiler. Sürekli horlandılar ve konum kaybettiler.

İşte bu sistemli geriletme, çoğu hekimde yılgınlık ve mesleğe karşı pişmanlık yaratıyor.

Romantik Olmamak Gerek!

         Sevgili meslektaşlar, romantik olmayın. Maalesef hekimlikten başka iş yapamazsınız. Hekimliğe devam etmekten başka çareniz yok.

Gerçekte hekimler yüksek kapasiteli, zeki ve iyi eğitilmiş insanlardır. Ancak, eğitim uzun, ihtisas uzundur. 35-40 yaşından önce uzman olarak stabil bir hayata kavuşmak zordur.

Bu yaşlardan sonra meslek değiştirmek de zordur. Ya aileden sermayeniz olacak, ya bir konuda çok yetenekli olacaksınız (Ferhat Göçer gibi), ya da çok şanslı olacaksınız. Ayrıca Ferhat Göçer’ in de bu duruma gelinceye kadar ne emekler harcadığını ve ne bedeller ödediğini yakından biliyorum.

Bu gruplara giren oranı % 3-5’ i geçmez.

Yani çoğunluğu yansıtmaz.

En iyisi siz, hayalciliği bırakın. Durumunuzu benimseyin ve hekimliği sevin. Hekimliğe sonuna kadar sarılın ve daha iyi konuma taşımak için dayanışmaya katılın. Buna mecbursunuz.

Diğer bir konu ise emeklilik. Emeklilikte de maalesef çalışmak zorundasınız. 70-75’ inden önce kenara çekilip oturmak kolay değil. Gücünüz olduğu sürece çalışmak durumundasınız. Yoksa standardınızı sürdüremezsiniz.

Bu gerçekleri kabul ederseniz, hayal kırıklığı yaşamaz ve daha mutlu olursunuz.

Benim önerilerim bu şekildedir. Umarım moral bozucu olmamıştır.

04/02/2013

Dr. Paşa Göktaş

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir