LABORATUVAR TETKİK ÜCRETLERİNİN % 209 ARTTIĞI HABERİ DOĞRU DEĞİLDİR !

Türk Sağlık- Sen tarafından yapılan bir araştırmada, sağlık hizmetlerine ulaşmanın ortalama % 57.8 zamlandığı ve bu arada, en çok artışın da % 209 ile laboratuvar tetkik ücretlerinde olduğu belirtilmektedir.

Bu haber kesinlikle yanlıştır. Muhtemelen, yanlış verilerden yola çıkılmıştır.

Şöyle ki :

  1. Eğer ölçü olarak SUT Fiyatları temel alınmışsa, 7 yıldan beri SUT Laboratuvar testlerinin fiyatlarında artış olmamıştır. Aksine, 6 yıl önce fiyatlar % 50’ den fazla oranda düşürülmüştür. Şu anda fiyatlar maliyetin de altındadır ve komik düzeydedir.
  2. Eğer ölçü olarak TTB Asgari Ücret Tarifesi alınmışsa, burada da böyle bir artış yoktur. Artış oranı, genelde % 8 düzeyindedir.

Laboratuvar test fiyatları için referans olabilecek iki temel kaynak SUT ve TTB fiyatlarıdır. Bunlar dışında kullanılan başkaca önemli bir çıpa bulunmamaktadır.

Bu haberi hazırlayanların hangi verilerle hareket ettiğini bilmiyoruz. Ancak, daha ciddi verilerle, daha doğru ve ciddi sonuçlar üretmelerinin gerekliliğini hatırlatmak istiyoruz.

Aksine, sağlık sisteminin en dibinde yer alan ve büyük ölçüde haksızlıklara uğrayarak tasfiye sürecine sokulan laboratuvarlar/ laboratuvar çalışanları/ laboratuvar bilimi hakkında olumsuz yargıya neden olacak bu tür yanlış haberler üretilmesinin son derecede haksız ve sakıncalı olduğunu belirtiyor, ilgilileri daha özenli ve sorumlu olmaya davet ediyoruz.

 

 

 

 

Tıp Laboratuvarları Derneği

Tıp Lab

Yönetim Kurulu Başkanı

Doç. Dr. Paşa Göktaş

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir